• n_1.jpg
  • n_2.jpg
  • n_3.jpg
  • n_4.jpg
  • n_5.jpg
  • n_6.jpg
  • n_7.jpg
  • n_8.jpg

W Pieniężnie o drogach gruntowych

Spotkanie w sprawie drógO kryzysowej sytuacji na nieutwardzonych drogach lokalnych rozmawiali w Pieniężnie samorządowcy z naszego województwa, przedstawiciele marszałka, wojewody, Lasów Państwowych, komendanci powiatowi Policji i Straży Pożarnej.

W piątek 23 marca br. z inicjatywy Kazimierza Kiejdo - Burmistrza Pieniężna odbyło się spotkanie samorządowców powiatów braniewskiego, bartoszyckiego, elbląskiego, lidzbarskiego i olsztyńskiego, dotyczące katastrofalnej sytuacji na drogach gruntowych gminnych i powiatowych. O istniejących programach finansowania dróg mówili przedstawiciele marszałka i wojewody, jednak zarówno z funduszy europejskich jak i programu przebudowy dróg lokalnych nie można sfinansować odtworzenia czy naprawy dróg szutrowych, w większości nie posiadających statusu dróg publicznych.

Po obfitych opadach w 2017 roku drogi szutrowe są nieprzejezdne. Samorządy województwa warmińsko-mazurskiego nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić z ich całościowymi naprawami. Jest pilna potrzeba stworzenia nowych systemowych rozwiązań – utworzenia programu remontu dróg szutrowych wraz ze środkami finansowymi na ten cel. Z takim apelem samorządowcy regionu zwrócą się do Prezesa Rady Ministrów.

W przypadku tak ważnych kwestii nie mogło w Pieniężnie zabraknąć władz Gminy Rychliki.

- Gmina Rychliki posiada ponad 45 km gruntowych dróg publicznych oraz około 170 km dróg śródpolnych i dojazdowych. Takie drogi jako gmina otrzymaliśmy, jak teraz mamy sobie poradzić z ich naprawą, kiedy dofinansowywane są tylko duże rozbudowane projekty, a nie ma pieniędzy na drogi gruntowe? – mówi wójt Henryk Kiejdo.

W wypowiedziach samorządowców bardzo często przewijał się wątek niszczenia dróg przez podmioty wywożące drzewo na rzecz Lasów Państwowych. Głównym zarzutem do dyrektora RDLP w Olsztynie Piotra Czyżyka było ustawianie wywózek z porach deszczowych i składowanie drzewa nie w lasach a poza nimi, często właśnie wzdłuż dróg gruntowych. Niemal jednogłośnie uczestnicy spotkania podkreślali pomysł stworzenia programu rządowego, który w sposób uproszczony przyspieszy naprawy dróg. Pozwoli choćby na zakup kruszywa czy najem sprzętu bez dokumentacji, pozwoleń na budowę, procedury oceniającej punktowo remont konkretnej drogi. Samorządowcy postulują, by odbywało się to w formie dotacji udzielanej co roku do każdego posiadanego przez gminę kilometra drogi nieutwardzonej. Pozwoli to na systematyczne i przede wszystkim skuteczne poprawianie przejezdności dróg gruntowych, a tym samym wzrost bezpieczeństwa mieszkańców i jakości ich życia. Istotnym ułatwieniem dla gmin czy też nadleśnictw, byłaby też możliwość korzystania z własnych żwirowni na potrzeby naprawy dróg.

Podsumowaniem spotkania i jego głównym efektem jest petycja wypracowana przez Burmistrza Pieniężna, do której istotne uwagi przesłał Wójt Gminy Rychliki. Po dopracowaniu jej szczegółów, wraz z podpisami wszystkich uczestników spotkania, petycja zostanie przesłana do najważniejszych instytucji państwowych, w tym do Premiera Mateusza Morawieckiego. Licząc na pozytywny odzew pozostaje oczekiwać na stworzenie odpowiednich warunków do finansowania możliwości napraw i odtworzenia dróg gruntowych.

URZĄD GMINY W RYCHLIKACH
Rychliki 86
14-411 Rychliki
NIP: 578-00-08-668
Regon: 000540995
tel: 55 248 8155, 55 248 8150
fax: 55 248 8145
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BIP: http://rychliki-ug.bip-wm.pl
www: www.rychliki.pl

obrazek