• n_1.jpg
  • n_2.jpg
  • n_3.jpg
  • n_4.jpg
  • n_5.jpg
  • n_6.jpg
  • n_7.jpg
  • n_8.jpg

Jednym śladem

Wiosna coraz śmielej zagląda w okna, co dla wielu właścicieli jednośladów stanowi wyraźny sygnał, że pora przypomnieć sobie ile frajdy i radości sprawia jeżdżenie motocyklem. Widać to także i na ulicach Pasłęka. Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej osób decyduje się na przeżycie swojej przygody z jednośladem, warto przypomnieć co zrobić, żeby rozpoczynający się właśnie sezon „przejeździć” bezpiecznie. Motocyklista, tak jak każdy inny kierujący, to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego, ze wszystkimi przysługującymi mu prawami, ale też – a może przede wszystkim – obowiązkami. Budowa i sposób użytkowania jednośladów powodują jednak, że korzystanie z nich wymaga szczególnej rozwagi i wyobraźni. Użytkownicy motocykli, motorowerów czy rowerów pozbawieni ochrony, jaką posiadają na przykład podróżujący samochodem, są od nich znacznie bardziej podatni na obrażenia i urazy w przypadku udziału w zdarzeniu drogowym.

Dlatego też motocykliści powinni w sposób szczególny troszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Podczas jazdy oczywiście powinni kierować się przede wszystkim przepisami prawa o ruchu drogowym, ale też wyobraźnią i zdrowym rozsądkiem. Stosowanie zasady ograniczonego zaufania, przestrzeganie zasady jazdy z prędkością nie tylko nie wyższą niż dozwoloną, ale też zapewniającą realne panowanie nad pojazdem, używanie elementów odblaskowych czy prawidłowe używanie świateł zewnętrznych, to tylko niektóre sposoby zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto też pamiętać, że motocykl, jako znacznie mniejszy gabarytowo np. od samochodu osobowego, jest też zdecydowanie słabiej od niego widoczny na drodze. Może to powodować sytuacje, w których inni uczestnicy ruchu po prostu nie zauważą motocyklisty, a wtedy do nieszczęścia już bardzo blisko. Także i z tego powodu podróżowanie jednośladem wymaga zdecydowanie większej ostrożności oraz umiejętności przewidywania zachowań innych użytkowników drogi. Nie zmienia to faktu, że – zwłaszcza w sezonie letnim – wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni być w sposób szczególny wyczuleni, o co apelujemy, na obecność jednośladów na drogach. Niech przestrzeganie przepisów, wzajemne poszanowanie i kultura w ruchu drogowym będą gwarancją bezpieczeństwa i porządku na drodze. Szerokiej drogi.

Zastępca Komendanta     
Komisariatu Policji w Pasłęku
kom. Robert Papierowski  

URZĄD GMINY W RYCHLIKACH
Rychliki 86
14-411 Rychliki
NIP: 578-00-08-668
Regon: 000540995
tel: 55 248 8155, 55 248 8150
fax: 55 248 8145
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BIP: http://rychliki-ug.bip-wm.pl
www: www.rychliki.pl

obrazek