• n_1.jpg
  • n_2.jpg
  • n_3.jpg
  • n_4.jpg
  • n_5.jpg
  • n_6.jpg
  • n_7.jpg
  • n_8.jpg

Dożynki Gminne za nami…

dozynki minW sobotę 24 sierpnia br. w Jelonkach odbyły się Dożynki Gminne, które rozpoczęła dziękczynna msza święta w kościele parafialnym w Jelonkach koncelebrowana przez proboszcza parafii Jelonki ks. Tadeusza Pardę, ks. Lecha Wasilewskiego – proboszcza parafii Rychliki oraz ks. Piotra Łatacza – proboszcza z parafii Kwietniewo. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na teren przy świetlicy.
W tym roku honory starostów dożynek pełnili pani Katarzyna Barańska z Wysokiej oraz pan Tomasz Biełous z Mokajn, którzy zgodnie z tradycją przekazali na ręce Gospodarza Dożynek – Wójta Gminy Rychliki – chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.

Po przemówieniu Wójta Gminy i podziękowaniu rolnikom za zebrane plony życzenia dla rolników złożyli zaproszeni goście tj. Senator Jerzy Wcisła, Poseł Elżbieta Gelert, Wicewojewoda Sławomir Sadowski, Wicemarszałek Miron Sycz, Wicestarosta Ryszard Zając z dyrektorem PCPR Tomaszem Domżalskim, Przewodniczący Rady Gminy Rychliki Tadeusz Kruk, Marcin Kazimierczuk zastępca Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
Odznaczenia i podziękowania
Podczas uroczystości, na wniosek Wójta Gminy, odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” wręczono: Antoniemu Denis, Andrzejowi Dudkowi, Stanisławowi Galubie, Łukaszowi Kogutowi, Teresie Pisarek oraz Krzysztofowi Ryś.
Wójt podziękował wdowom rolników, które poprowadziły gospodarstwa po śmierci swoich małżonków. Podziękowania trafiły do Jolanty Białoruckiej, Jadwigi Lemańskiej, Janiny Cieśli, Katarzyny Marek, Ireny Rzymowskiej, Eustachii Sokół oraz Anny Włoczewskiej. Natomiast podziękowania za upowszechnianie produktów ekologicznych trafiły do: Haliny Gudan, Wiesławy Szczotki, Władysławy Śrębowatej, Władysława Sowińskiego.
Za pełnienie długoletniej funkcji sołtysa i działań na rzecz lokalnej społeczności statuetki trafiły do Wacława Marka - byłego sołtysa Rychlik, Henryka Kuryło - byłego sołtysa Kwietniewa, Mirosława Siwek - byłego sołtysa Lepno-Buczyniec oraz sołtysów, którzy pełnili a niektórzy jeszcze pełnią funkcję sołtysa po 2000 r: Iwony Cichockiej – sołtysa Sołectwa Jelonki, Zbigniewa Jasa – byłego sołtysa Świętego Gaju i Krzysztofa Rysia – sołtysa Rychlik.
Konkursy
W marcu tego roku na terenie Gminy Rychliki przeprowadzono wybory na sołtysa i radę sołecką na kadencję 2019-2024. Na ilość pełnoletnich mieszkańców naszej gminy 3109 – na zebraniu uczestniczyło 536 osób to 17,24% uprawnionych do głosowania. Bon, sfinansowany przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą za największą frekwencję, otrzymało Sołectwo Powodowo.
Podczas dożynek wręczono nagrody dla Sołectw za udział w konkursie „Bądź EKO! Zbiórka makulatury” sfinansowany przez WFOŚiGW w Olsztynie.
Uczestnicy dożynek mogli podziwiać wieńce dożynkowe oraz stoiska wiejskie. Komisja konkursowa w składzie: Halina Sałata, Katarzyna Hałuszczak i Wojciech Giecko, przyznała w konkursie na najładniejszy wieniec I nagrodę Sołectwu Rychliki, II nagrodę – Sołectwu Krupin-Kiersity, III nagrodę – Sołectwu Kwietniewo.
Część artystyczna
Na scenie wystąpili: Bum Bum Rurki, Kapela Władka z Jelonek, Szanty Kamrat Folk, Grupa Proskenion, The Ukrainian Folk, DJ Padre. W czasie trwania imprezy najmłodsi uczestnicy mogli bezpłatnie korzystać z dmuchanej zjeżdżalni oraz z zabaw z animatorami.
Podziękowania
Dziękujemy wszystkim Mieszkańcom za wspaniałą zabawę.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy sponsorom tegorocznych Dożynek: Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, Gospodarstwo Rolne Michał Lemański z Dymnika, Gospodarstwo Rolne Łukasz Kogut Powodowo, Piotr Cieśla Śliwica, Usługi Geodezyjne Mirosław Chomiuk Pasłęk, Roboty Ziemno-Kanalizacyjne M. Sławiński Lubawa, Braniewsko-Pasłecki Bank Spółdzielczy, Nadzory budowlane Kalbud Krzysztof Litkowski Elbląg, PHU „Meyer” Michał Meyer Nowina, PUW-K w Pasłęku jednostka operatorska, Cargill Poland spółka z o.o. Oddział Rychliki Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie, Cleaner Zakład Sprzątania Elbląg, PHU Heops Henryk Orłowski Pasłęk, Dom Handlowy Elvis Pasłęk, Krecik Grzegorz Tomaszewski i wspólnicy,Usługi Ogólnobudowlane Paweł Sabiło Pasłęk, Licznerski Kamil Protowo, Gospodarstwo Rolne Jan i Wioletta Szewczun Jankowo, Marcin Stepaniuk Transport Osobowy Dobre Miasto, Gospodarstwo Rolne Wisła A, Agro Plus Janusz Kaczyński Pasłęk, Gospodarstwo Rolne Jasna Pol w Jasnej, Gospodarstwo Rolne Maria Karbowska Barzyna, Fricke Maszyny Rolnicze Mrągowo, Primbud Pasłęk, BARTEK Michewicz Sklep Spożywczo-Przemysłowy, Tadeusz i Teresa Markowscy, DAGLEZJA Mateusz Wesołowski, Jan i Barbara Hałajko.
Za pomoc w organizację dożynek dziękujemy: druhom z OSP Rychliki, Jelonki, Święty Gaj, pocztom sztandarowym oraz paniom z Sołectwa Jelonki.
KONKURS „Bądź EKO! Zbiórka makulatury”
Od 03 czerwca do 12 sierpnia 2019 roku Gmina Rychliki przy współfinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, prowadziła konkurs pod nazwą: „Bądź EKO! Zbiórka Makulatury”, w którym wzięło udział 11 sołectw.
W przeciągu 5 lat nasza Gmina oddała do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych 2,3 tony papieru i tektury. W trakcie trwania konkursu Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych przyjął z terenu Gminy Rychliki 24,83 ton! Prawie 11 razy więcej niż przez ostatnie 5 lat!
Zgodnie z regułami konkursu nagrodzone miały zostać tylko trzy pierwsze miejsca, ale ze względu na zdeterminowanie i duże zainteresowanie, Gmina pozyskała sponsorów, którzy sfinansowali drobne nagrody pocieszenia dla dalszych miejsc.
Zbiórka makulatury:
Pani Dorota Barańska z sołectwa Wysoka – 8kg
Pani Aleksandra Makarenko z sołectwa Lepno – Buczyniec – 134 kg
Sołectwo Marwica – 393 kg
Sołectwo święty Gaj – 566 kg
Sołectwo Rejsyty – 1.175 kg
Sołectwo Śliwica – 1.355 kg
Sołectwo Jelonki – 1.408 kg
Sołectwo Kwietniewo – 1.673 kg
Trzy pierwsze miejsca:
miejsce trzecie z ilością 3.394 kg zajęło sołectwo Krupin – Kiersity
miejsce drugie z ilością 5.540 kg zajęło sołectwo Dymnik
miejsce pierwsze z ilością 8.437 kg zajęło sołectwo Rychliki
Chcielibyśmy podziękować za pomoc Państwu Zawadzkim w przeprowadzeniu konkursu udostępniając nam wagę oraz w pomocy przy załadunku makulatury oraz pracownikom firmy KOMA.

URZĄD GMINY W RYCHLIKACH
Rychliki 86
14-411 Rychliki
NIP: 578-00-08-668
Regon: 000540995
tel: 55 248 8155, 55 248 8150
fax: 55 248 8145
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BIP: http://rychliki-ug.bip-wm.pl
www: www.rychliki.pl

obrazek