• n_1.jpg
  • n_2.jpg
  • n_3.jpg
  • n_4.jpg
  • n_5.jpg
  • n_6.jpg
  • n_7.jpg
  • n_8.jpg

Odezwa Wójta Gminy Rychliki do Mieszkańców

Drodzy Mieszkańcy Gminy Rychliki!

Mam nadzieję, że czytacie te słowa w bezpiecznym schronieniu swoich domów, gdzie towarzystwo najbliższych Wam osób pomaga przetrwać trudne i pełne niepokoju chwile. Zwracam się do Was, bo chociaż u żadnego mieszkańca naszej gminy nie zdiagnozowano choroby wywołanej koronawirusem, sytuacja ta może w każdej chwili ulec zmianie. Warto więc wyjaśnić kilka kwestii.

 

Do najpilniejszych zadań obecnej chwili należy bez wątpienia ograniczenie interakcji społecznych do niezbędnego minimum, wobec czego ponawiam apel do wszystkich Mieszkańców o poważne potraktowanie sytuacji i pozostawanie w domach, jeśli to tylko możliwe. Zrezygnujmy z podawania sobie rąk, myjmy ręce często i skrupulatnie oraz zachowujmy odległość min. 1,5 m od innych osób. Z myślą o bezpieczeństwie naszych dzieci trzymajmy się z dala od placów zabaw, siłowni plenerowych i boisk. Zachowujmy fizyczny (nie duchowy!) dystans wobec osób starszych – to one są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19.

Surowe restrykcje dotyczą również przekraczania granic państwowych. W związku z ogłoszeniem na obszarze kraju epidemii wszystkie osoby powracające na terytorium RP zobowiązane są do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Każdy z podróżnych wracających do kraju przekazuje funkcjonariuszom Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę lub – jeśli wymaga tego sytuacja – o zamiarze czasowej zmiany miejsca zamieszkania, np. relokacji do bliskiej rodziny lub znajomych, gdzie realizacja obowiązku kwarantanny jest możliwa. Zalecenia dotyczące zasad obowiązujących podczas kwarantanny domowej znajdziecie Państwo pod adresem:

https://www.gov.pl/web/rodzina/kontrola-sanitarna-nadzor-epidemiologiczny-kwarantanna---wyjasniamy

Podkreślam przy tym, że kwarantannie domowej nie towarzyszy pobieranie próbek do badań na obecność wirusa, a jedynie regularny nadzór policji. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi mandat karny w wysokości nawet 30 000 zł.

Zgodnie z poleceniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 23 marca br. w proces rozpoznawania sytuacji osób, o których mowa wyżej, zaangażowane powinny być również władze poszczególnych gmin. W przypadku braku możliwości realizacji obowiązku kwarantanny nałożonego na osobę przekraczającą granicę (np. przez fakt zamieszkiwania z osobami z grup podwyższonego ryzyka), zadaniem stosownej do miejsca zamieszkania gminy jest zaproponowanie rozwiązania zastępczego, czyli udostępnienie lokalu umożliwiającego realizację kwarantanny. W związku z powyższym proszę wszystkich mieszkańców Gminy Rychliki powracających do kraju o kontakt telefoniczny z Urzędem Gminy w Rychlikach (55 248 81 55) lub Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej (tel. 55 248 84 73) oraz przekazywanie informacji w zakresie możliwości odbywania kwarantanny domowej w miejscu zamieszkania. Uzyskanie tych informacji umożliwi gminie prawidłowe wywiązanie się z ww. obowiązków. Pragnę przy tym podkreślić, że przydzielenie zastępczego miejsca kwarantanny odbywa się jedynie na wniosek osoby wymagającej wsparcia o uwzględnienie w wykazie szczególnych form udzielania pomocy dla lokalnej społeczności. Przez wzgląd na skromny potencjał lokalowy Gminy Rychliki, wnioskodawcy muszą być przygotowani na iście spartańskie warunki bytowe. Niestety, obiekty, którymi dysponujemy, pozbawione są większości wygód cywilizacyjnych, do których Państwo przywykliście. Lokale, które mogę przeznaczyć na ww. cel, a więc budynek szkoły koło Poczty w Rychlikach oraz świetlice wiejskie, nie spełniają standardów kwater mieszkalnych. Przygotujcie się więc na niewygody. Liczę na zrozumienie faktu, że dynamiczny rozwój epidemii zmusza nas do błyskawicznych działań, bez oglądania się na kwestie o drugorzędnym znaczeniu.

Postępująca epidemia koronawirusa wymusza wprowadzenie radykalnych korekt w naszych dotychczasowych przyzwyczajeniach i przyczynia się do dramatycznych przewartościowań: okazuje się, że to życie, na które wcześniej zdarzało się nam narzekać, było w rzeczywistości życiem względnie uładzonym i wygodnym.

Lista zmian, które dotykają nas bezpośrednio, jest długa: opustoszały szkoły, zamknięto kina i większość sklepów. Pod znakiem zapytania stanęła również przyszłość wielu zakładów produkcyjnych oraz punktów usługowych. Prawdziwą próbę przechodzą systemy opieki zdrowotnej – wystawione na ryzyko przeciążenia, usiłują teraz zrobić wszystko, by spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa i zminimalizować liczbę ofiar.

Na szczęście epidemia koronawirusa pobudziła w nas pokłady solidarności ze słabszymi, bardziej zagrożonymi. Dużym zainteresowaniem cieszą się różnorakie akcje pomocowe. Na naszą prośbę o pomoc w szyciu maseczek ochronnych wielokrotnego użytku pozytywnie odpowiedział już Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie. Zachęcam do zaangażowania w działania wolontariackie – przede wszystkim na rzecz osób starszych – wszystkich tych, którzy chcą wykorzystać swój wolny czas w szlachetny sposób. Proszę również o przejrzenie swoich strychów oraz przekazanie Urzędowi Gminy niepotrzebnych materacy nadmuchiwanych oraz łóżek polowych (kontakt tel. 512 132 821).

Wspólnymi siłami z pewnością uda nam się opanować obecny kryzys. Nie wiemy jeszcze, jakie będą jego negatywne skutki w wymiarze społecznym czy gospodarczym. Jestem jednak pewien, że droga do lepszych czasów wiedzie poprzez akceptację tymczasowych ograniczeń oraz postawę samodyscypliny i solidarności.

Działajcie racjonalnie, troszczcie się o siebie i bliskich.

Wójt Gminy Rychliki

Zbigniew Lichuszewski

URZĄD GMINY W RYCHLIKACH
Rychliki 86
14-411 Rychliki
NIP: 578-00-08-668
Regon: 000540995
tel: 55 248 8155, 55 248 8150
fax: 55 248 8145
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BIP: http://rychliki-ug.bip-wm.pl
www: www.rychliki.pl

obrazek