• n_1.jpg
  • n_2.jpg
  • n_3.jpg
  • n_4.jpg
  • n_5.jpg
  • n_6.jpg
  • n_7.jpg
  • n_8.jpg

Lekcja historii

Dnia 05.02.2008 roku do Gimnazjum w Rychlikach zawitał wybitny historyk, pan Lech Słodownik - miłośnik i znawca przeszłości naszych okolic, Członek Zarządu Historii Regionalnej w Elblągu. Do jego dzieł możemy zaliczyć między innymi książkę Pt. "Reichenbach", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "Bogaty potok". Na zaproszenie pani Dyrektor Zespołu Szkół Elżbiety Biczak wygłosił wykład na temat historii gminy Rychliki, czyli w zarysie dzieje tutejszych terenów, od początków osadnictwa do czasów współczesnych. Postaram się przedstawić naszym czytelnikom kilka ciekawych i istotnych informacji, które przekazał nam Pan Lech Słodownik.

Na początku dowiedzieliśmy się o założeniu w 1310 roku miejscowości Reichenbach, i o tym, że dopiero w 1948r. powstała nazwa Rychliki. Z obliczeń wynika, że za 2 lata, odbędzie się 700-set lecie wsi!!! W 1877r. wybudowano tu kościół, który istnieje do dziś. Najstarszym budynkiem jest plebania, wzniesiona w 1842r. Oprócz Rychlik pan Słodownik opisał też dzieje wsi znajdujących się w okolicy. Na temat Kwietniewa do wiedzieliśmy się wielu fantastycznych rzeczy. Przed 1945 r. - zwane było Koenigsblumenau, co dosłownie tłumaczymy Królestwo kwiatów. Niedaleko Kwietniewa - poprzez Święty Gaj, Stare Dolno, Wysoką, Marwicę, do Pasłęka i stąd do Sambii prowadził "Szlak Bursztynowy", którym przemieszczali się kupcy rzymscy w poszukiwaniu bursztynu. Okolice tego szlaku były więc siłą rzeczy dość licznie zamieszkałe. Niewątpliwie nową jakość w życie mieszkańców Kwietniewa u schyłku XIX w., wniosła wybudowana w latach 1891-1893 linia kolejowa łącząca bezpośrednio Elbląg z Ostródą i dalej z Olsztynkiem. Przystanki kolejowe (dworce) były w Jasionnej, Markusach, Starym Dolnie, Kwietniewie, Myślicach, Zalewie, Janikach Wlk., Majdanach, Miłomłynie, Pitewkach i Ostródzie. Pan Lech przekazując nam wiadomości wyraźnie zaznaczył, że Rychliki nie przypominają wsi, którą były kiedyś. Wiele zmieniło się, wiele ubyło. Dowiedzieliśmy się również, że na placu Grunwaldzkim w Pasłęku znajduje się pomnik przeniesiony z Rychliki, powstały na cześć poległych (podobnie jak w Kwietniewie). Na koniec nasz gość polecił nam książkę "Dzieciństwo w Prusach wschodnich". Mimo, że nie zdradził nam treści tego dzieła, przekonał, że warto poznać co autor pragnął przekazać i co przedstawił. Uczniowie zadawali pytania dotyczące miejscowości, w których mieszkają i otrzymali wyczerpujące (czasem zaskakujące:) odpowiedzi. W imieniu uczniów klas trzecich, słuchających z pełnym zainteresowaniem wykładu, dziękuję Panu za ciekawą lekcję historii :)

URZĄD GMINY W RYCHLIKACH
Rychliki 86
14-411 Rychliki
NIP: 578-00-08-668
Regon: 000540995
tel: 55 248 8155, 55 248 8150
fax: 55 248 8145
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BIP: http://rychliki-ug.bip-wm.pl
www: www.rychliki.pl

obrazek