Patrz i słuchaj

patrz i słuchajPiesi to pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego, i co do tego nie ma żadnych wątpliwości, jednak ze względu na brak jakiekolwiek ochrony fizycznej są znacznie bardziej narażeni na tragiczne konsekwencje udziału w zdarzeniach drogowych niż na przykład kierowcy samochodów. Z tego też powodu, to właśnie piesi pozostają w szczególnym zainteresowaniu policjantów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach. Wprawdzie w ostatnich latach widoczna jest poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jednak mimo malejącej liczby wypadków z udziałem pieszych, w dalszym ciągu liczba śmiertelnych ofiar wśród tej grupy uczestników ruchu stanowi prawie 1/3 ogółu zabitych na polskich drogach.

W 2017 roku w 8197 wypadkach drogowych zginęło 873 pieszych, a 7587 zostało rannych. Nadal najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych jest nieustąpienie przez kierującego pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Na skutek takich zdarzeń w ubiegłym roku zginęło aż 205 pieszych. Często jednak i sami piesi przyczyniają się wydatnie do zaistnienia bardzo tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych z ich udziałem. Pośpiech, nieostrożność czy nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego to tylko niektóre z ich przyczyn. Zapatrzeni w smartfony czy tablety, słuchający muzyki przez słuchawki czy zajęci rozmową przez telefon, na własną prośbę „odcinają się” od otoczenia, narażając przy tym na poważne niebezpieczeństwa. Aby unikać takich zagrożeń piesi, którzy chcą być świadomymi uczestnikami ruchu drogowego, muszą bezwzględnie przestrzegać przepisów oraz kierować się wyobraźnią i zdrowym rozsądkiem, a w szczególności:

  • respektować zakaz bezpośredniego wchodzenia na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, oraz zakaz wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność,
  • nie przechodzić przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • poruszać się po prawidłowej stronie drogi (w przypadku braku chodnika),
  • korzystać z telefonów, tabletów czy innych urządzeń oraz słuchać muzyki w taki sposób, aby czynności te nie ograniczały percepcji w trakcie poruszania się po drodze (np. podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych),obowiązkowo
  • korzystać z elementów odblaskowych w przypadku poruszania się po drodze poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu (korzystanie z elementów odblaskowych jest także wskazane w terenie zabudowanym),

Pamiętajmy, że dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powodują, iż zagrożenia powstają zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też korzystanie z wszelkich tzw. „rozpraszaczy”, mających bardzo negatywny wpływ na poziom koncentracji, a tym samym powodujących znaczące wydłużenie czasu reakcji czy wręcz uniemożliwiających zareagowanie na zagrożenie, może mieć katastrofalne w skutkach następstwa.
Apelujemy więc do wszystkich uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych, aby PATRZYLI I SŁUCHALI. Aby pamiętali, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, właściwa koncentracja i obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca oraz wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością przekładają się na właściwe i bezpieczne zachowania na drodze. To czynniki, które gwarantują bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Zastępca Komendanta       
Komisariatu Policji w Pasłęku   
kom. Robert Papierowski     

URZĄD GMINY W RYCHLIKACH
Rychliki 86
14-411 Rychliki
NIP: 578-00-08-668
Regon: 000540995
tel: 55 248 8155, 55 248 8150
fax: 55 248 8145
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BIP: http://rychliki-ug.bip-wm.pl
www: www.rychliki.pl

obrazek